Pewnie wielu z Was zastanawia się kim jest ten staromodny jegomość i co pozwala mu na rzucanie takimi buńczucznymi frazesami. Zanim jednak wyjawię jego tożsamość wyobraźcie sobie, że bez jego pracy nie byłoby całego halo z tym co dzieje się w motoryzacji obecnie, i nie, nie jest to Rudolf Diesel od wielkiej afery VAG 😉

Michael Faraday (1791-1867) – genialny samouk, patrzący na nas z tytułowej fotografii jest jednym najwybitniejszych naukowców nowożytnych czasów, co dla nas najbardziej interesujące skonstruował pierwszy model silnika elektrycznego i odkrył zjawisko indukcji elektrycznej, a lista jego pozostałych osiągnięć w dziedzinie fizyki i chemii jest naprawdę imponująca. No dobrze, tylko dalej nie wiadomo o co chodzi…

Nic w tym dziwnego, nad tym żebyśmy nie wiedzieli o co chodzi do końca pracuje zapewne sztab sowicie wynagradzanych speców od marketingu.

FARADAY FUTURE

Tajemnicze przedsiębiorstwo, o którym informację pojawiały się już w niektórych miejscach ale tak naprawdę poza zapowiedziami przedstawienia rewolucyjnego pojazdu mającego zmienić przyszłość transportu (a nawet przyszłość w ogóle) niczego konkretnego nie wyjawiały. Pewne jest tylko, że pojazd będzie napędzany przez elektryczność. Nie wiadomo kto finansuje przedsięwzięcie, nie podano informacji kto piastuje (bądź dopiero obejmie) stanowisko prezesa. Firma wystartowała w 2014 roku i rozgościła się w byłym centrum badań i rozwoju Nissana mieszczącym się w słonecznej Kalifornii (rombka tajemnicy może uchyli wam ten film:

Do chwili obecnej zatrudnia ok. 500 osób, bynajmniej nieprzypadkowych. Wśród liderów są ludzie odpowiedzialni za projekty Tesli S, BMW i3 oraz i8, wnętrz Volvo, Range Rovera czy Ferrari, zatem poprzeczka zdaje się być zawieszona niezwykle wysoko. Wszyscy oni podkreślają, że ich praca dla FF to start z „czystą kartką”, bez obciążeń związanych z dziedzictwem innych marek i przywiązaniem do tego co zwykliśmy uważać za samochód. Nic dziwnego, że branża takie zapowiedzi wobec braku konkretów traktuje z lekkim przymrużeniem oka, z drugiej strony czyż nie oddaje to doskonale ducha ich patrona, z jego podejściem wyrażonym w tytułowym cytacie. Jeszcze parę lat temu nikt nie podejrzewał, że pojawi się Tesla i swoimi projektami będzie w stanie utrzeć nosa największym, dlatego wiele osób podobnie jak ja czeka na prezentację Faraday Future która ma odbyć się już jutro. Czy ich obietnice będą miały pokrycie?? Odliczanie trwa.

 AKTUALIZACJA:

W zasadzie prezentacja Faraday Future utrzymana była w dotychczasowym tonie z jakim komunikowała się firma. Dostaliśmy koncept, bo nie jest to nawet jeżdżący prototyp. Same idee robią pozytywne wrażenie i w moim odczuciu wpisują się w wizję przyszłości pojazdów elektrycznych. Tylko czy na pewno będzie to Przyszłość Faradaya???

Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda ich futurystyczne dzieło FFZERO1

faraday-future

Całość w moim odczuciu przypomina kombinację idei klocków LEGO (modułowość platformy), stylizacji z gier komputerowych, podejścia do elektroniki rodem z Palo Alto i trochę jednak życzeniowego podejścia do sprawy. Dopóki nie zaprezentują jeżdżącego prototypu ciężko będzie przekonać sceptyków. Jednakże pieniądze jakie za tym wszystkim idą (między innymi ponad 300mln USD od rządu amerykańskiego) powodują, że traktuję ten projekt w dalszym ciągu poważnie i oczekuję odpowiedzi na pytanie przewodnie „What if?”

Na deser film z prezentacji.

Reklamy

2 Comments

    • Dla naszej strefy czasowej to będzie już kolejna doba 😉 czy będzie przełom ciężko orzec, ale zapowiedzi rozbudzają apetyt. Może być z dużej chmury mały deszcz, może też być jednak rewolucja. Nic nie jest ciekawsze od tajemnicy, a Faraday Future to wykorzystuje po mistrzowsku. Gdyby Jobs nie umarł to podgrzewanie atmosfery bardzo w stylu Apple.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s